2014. december 21., vasárnap

Adventünk fanyarédes zamata 1960. 2. rész - Angyalvárás -


Azt hiszem, azon a karácsonyon kezdtem kételkedni.  Noha sejtelmem sem volt milyen nehéz, göröngyös útra tévedtem, ismeretlen eredőjű szorongás szorította torkomat, miközben a tagadás első csírái feltörték gyermeki hitem szilárd talaját. Éppen a karácsonyi készület , az angyalvárás tündér köde kezdett felszállni először, s bár kétségeimről még nem szóltam, hallgatásom egyre inkább cinkos hallgatássá lett. Abban az évben még részt vettem a játékban, s várakozás izgalma vissza is vetett a hit boldog birodalmába. Hinni akartam, s győzködtem magam, hogy hátha, mégis, hiszen a mesék is igazak.

Kemény küzdelmet folytattam. Felidéztem elmúlt karácsonyok eseményeit, a hirtelen támadt ragyogásokat, az angyalok neszeit, s hogy a szűkölködés néhány napra bőséggé változott, egy-egy nem is remélt ajándék ölembe hullását, mely, ha nem is a vágyott volt, hát nagyon is hasonló. Nyugtattam magamat, ez nem történhetett másképp, csakis isteni, angyali beavatkozással. De a megtalált kis lucfenyő is eszembe jutott. Épp egy évvel azelőtt a fenyőillat vezetett minket nyomra, s kutatásunk eredményes volt. Ott állt a kamra sarkában egy ócska pokróccal letakarva, talán a molyrágta lyukak árulták el, azon keresztül áradt a fűszeres illat, spárgával összekötve, féloldalasan a sarokban, mint egy megbüntetett gyermek. Azonnal Icuhoz fordultunk felfedezésünk hírével.  Kicsit elpirult, ez nem kerülte el a figyelmemet, s a karácsonyi forgalomra hivatkozott, tudniillik, hogy kevés az angyal, sok a szállítandó fenyőfa, ezért előre dolgoznak, de a díszítő angyalok majd időben jönnek, ne aggódjunk. Ez a magyarázat elfogadhatónak tűnt, s a fácskát el is felejtettük néhány napra.
A szentestén aztán, mint máskor is rendesen, a hideg konyhaelőszobában várakoztunk kabátban, sapkában. A legalább kétfunkciós apró helyiséget meg egy kis kamrafélét nagyapám biggyesztette hozzá a méretes szobához, amikor a kitelepítés után kénytelen-kelletlen menedéket kaptunk ifjabbik húgánál.  Nyáron a kis előtér konyhaként funkcionált, s meg lehetett benne gyulladni főzés közben, panaszkodott Dédi, majd Icu, de télen, ha akis sparhelt a főzés után kihűlt jégveremmé változott. Egyébként kifűthetetlen volt az egyetlen szoba is, jól jöttek éjszakára a meleg vizes palackok, meg az összebújás.

Angyalvárás közben azonban sohase fáztunk, inkább kigyúltunk, s csak figyeltünk, füleltünk, hátha kikémlelünk valamit. Icu néha kidugta a fejét a szobából, nyugalomra intett, mi meg próbáltunk belesni, hátha megpillantunk egy angyalszárnyat vagy bármit, ami a csodás jelenlétre utal. A konyha kis ablaka előtt kis fapad állt, a mosóteknőt erre szokták állítani nagymosáskor, arra feltérdeltünk, s kibámultunk a sötétbe, mert a nevelőanyánk azt mondta, hogy odakint is hemzsegnek az angyalok. Egyszer mintha fel is tűnt volna valami ragyogó fehérség, ami lázas izgalmat váltott ki mindkettőnkből, de ma már azt gondolom, hogy a nagynénénk hófehér kandúrja, Bonzó lehetett.

Akkor jutott először eszembe az is, hogyan lehetséges, hogy a felnőttek jelenléte nem zavarja az angyalsereget, csak mi vagyunk kitiltva a szobából, mi, akik a legjobban várják őket. Végül is éppen hozzánk jönnek, s talán ők is szomorúak, hogy velünk nem találkoznak. Ez igazságtalan. Tenni kell valamit. Elhatároztam, hogy a következő évben másképpen lesz a karácsony. 


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése