2014. május 24., szombat

Lélekajánlás 2. Moss meg engem teljességgel...



Jó lett volna odamenni, megölelni, vagy legalább megsimogatni az aranyló koponyát, érezni a haj sima selymét, és a fejből áradó meleget, de valami visszatartotta. Ők nem szoktak ilyesmit tenni. Minek az. Az anyját se csókolta meg, még a halálos ágyán se, de még a nyanyát se, pedig azt nagyon szerette. Gizust meg az apja ajnározta, nem kellett annak más, megvolt az őnélküle. Eh, nem számít az! Nem nyalás-falás a szeretet, de nem bizony! Mégis, mintha mulasztott volna, jóvátehetetlen, átkos mulasztással, az aggodalom beette magát a mindennapjaiba, s alattomosan rá- rátámadt, amikor nem is számított rá, a boltban, amikor éppen kiszolgált valakit, a vevőkkel perelt, árut vett át, vagy odahaza a ház körül tett-vett, nagy csendben, békében. A nyugalma megrepedt, először csak hajszálrepedések, aztán meg egész vájatok, árkok és hasadások keletkeztek rajta. Érezte, hogy nyomasztja, emészti valami, de mi lehet az, hol a féreg, s merre fut a féregjárat?

Egyszerre megvolt a megoldás. Az elmaradt ölelések, a félbemaradt mozdulatok, a fej fölött visszakozó kezek, amikor a simítás csak kendőigazítássá bicsaklott, amikor még ő fürdette, s utána a durva vászonnal dörgölte, hogy a gyermek feljajdult, amikor a lázas arcát törölgette a nedves ruhával gyengédség nélkül. Miért nem tudja megölelni? Miért? Irigykedve nézte azokat a nagymamákat, akik unokáikat oly természetes módon dédelgetik. Ő ezt nem tanulta meg, nem szokott hozzá, és most már képtelen megtanulni.

De nemcsak ez mardosta. Ha arra gondolt, milyen nehezen fogadta be, felnyögött, és a gyomrába szaggató fájdalom költözött. Vajon emlékszik-e erre a kislány? Nem, dehogy, hiszen még három éves sem volt! Lehetséges, hogy rá se akart nézni, amikor a Gizi idehozta? Igaz, csak azért, nehogy elgyengüljön és engedjen mindjárt, első szóra, ezért történt, hogy nagy hangon, durván tiltakozott. „Magadnak szülted, nem? Megmondtam annakidején. Emlékezz! Nekem te ne szülj gyereket! Igaz? Így volt? Akkor nagy volt a szád! Hogy te majd eltartod, te majd gondoskodsz róla, felneveled. Hiába mondtam, hogy vetesd el! Nem való a gyereknek gyerek! Akkor még azt is mondtad, hogy gyilkos vagyok. Most meg egy gyilkosra bíznád a gyerekedet? Igen? Mondjad! Idelököd és mész tovább? Vidd innen a porontyodat, mert nekem nem köll!”

Sokáig csend volt azután, a Gizi szokása ellenére hallgatott, pedig de nagy volt a szája mindig. Ő meg hátat fordított nekik, hogy ne is lássa őket. Egyiket sem. Az ő nagy nehezen megszerzett nyugalmát nem fogják ezek feldúlni. Ezt a szégyent már nem veszi magára! Elég volt. Ő már eleget tűrt, eleget szenvedett. Nincs senki, aki ezt el ne ismerné. Olyan nagy volt a csend, s oly hosszúra nyúlt, hogy megijedt, hátha el is mentek közben, mert megragadta a balsejtelem, hogy az nagy baj volna. Igen nagy baj. Ez az érzés olyan volt, mint egy erős, hűvös fuvallat, amelynek nincsen forrása, mégis átjárja az egész testet, hogy beléreszket. Kísértésbe esett, hogy megforduljon, mentse a menthetőt, mielőtt késő volna, de akkor oda a harci állás, oda a nyert csörte, ezért inkább végigpásztázta a szemével a konyha maga felé eső részét, hátha valami elárulja, talán egy árnyék, vagy a tükör, itt vannak-e még, vagy kisurrantak, éppoly csendesen, ahogyan jöttek.

Hogy gyűlölte Gizus macskalépteit! De sokszor megijesztette, amikor ott termett mögötte, szinte a semmiből, hirtelen feltűnt a háta mögött. Néha még fel is sikoltott. Az meg vihogott, és újra meg újra megpróbálta megrémíteni. Sohasem tudta megszeretni. Ez az igazság. Nem tudta megszeretni. Talán, mert fiút szeretett volna, egy fiút, mindig is az volt az álma. Nem úgy az ura. Az bolondult érte. Talán még szerelmes is volt bele, a saját lányába. Még az is lehet. Ez meg kihasználta az apja rajongását.

Szégyen és keserűség, ezt kapta a lányától, ez jutott neki. Csak ez. És még titkolnia is kellett, hogy nem állhatja. Játszani a szerető anyát, legalább is a világ előtt. Mert a Józsi észrevette hamar, hogy hideg szívvel néz a lányára, s attól kezdve nem látta többé a férje tekintetét. Mintha megutálta volna, kerülte a pillantását, nem nézett rá többé. Ha szólt is hozzá, félrenézett. Nem is bánta. Egy fedél alatt éltek, mégis különváltan. Így volt a legjobb. Teher volt csak a közeledése. Amíg remélte a fiút, néha még kezdeményezett is. De amikor a lány megszületett, nem volt értelme többé. Tudta, nem lesz már fia. Nem is gondolt azután a szülésre. Isten ments! Hiszen nem is volt már fiatal. Öreg volt. Negyvenegy éves. És negyven – Istenem, hová tette az eszét! – amikor engedett annak a bolond ötletnek, és ő is elment a jósnőhöz. Mert annyit győzködte a Palcsó Sára, akinek a boszorkány megmondta, hogy egy évre rá férjhez megy. Ezzel aztán telekürtölte az egész falut, míg végre akadt is egy bolond, aki észrevette a Sára nagy éhségét, és megkönyörült rajta. De módos is volt a Sára, ez segített igazán. Csak csúnya és bőbeszédű. Kibeszélte az még a gyereket is az anyjából. Valamiért vissza akart menni a jósnőhöz, de nem volt kivel, addig–addig győzködte hát, hogy végül elkísérte. Amikor meg már ott voltak, akkor meg tuszkolta befelé. Mert ha már eddig eljött, miért ne! Azt a néhány tojást ne sajnálja már! Pedig a Józsi is ellenezte nagyon, azt mondta, bolondság az egész, meg gazemberség. Becsapni az embereket, kicsalni tőlük a pénzt furfanggal, hazugsággal. De talán éppen azért ment el, mert a Józsi ellene szólt. Neki nem parancsol senki.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése