2014. május 24., szombat

Lélekajánlás 3. A megfogant szégyen



A jósnő először kérdezett ezt meg azt, ő meg kényszeredetten felelt is meg nem is, már bánta az egészet. Mit keres itt, micsoda bolond volt, hogy idejött. Zavarta a félhomály is, meg a nő apró kék szeme, mely folyamatosan pásztázta, s az volt az érzése, a veséjébe lát. Csípős szag úszott az áporodott levegőben, s a lópokróccal besötétített ablak egy résén beáradt poros napfénycsík épp az ágy alatti, papundeklivel letakart serblire mutatott.

Már menni akart, amikor az öregasszony hirtelen megragadta a kezét, szorosan, hogy szinte felszisszent, s olyan közel hajolt hozzá, hogy megcsapta az olcsó rúzs és az ápolatlan száj savanyú szaga. Izgatottan súgta: Terikém, azt mutatja a kártya, hogy egy év múlva gyermeke születik.

Akkor lassan visszaereszkedett a székre, mert a lábai valamiért elgyengültek. Kérdezte is tőle elfúló hangon – de hova lett a hangja? - fiú vagy lány, de közben az is megfordult a fejében, minek is kérdezi, hiszen bolondság az egész. Honnan tudná ez a nő, hogy mi lesz egy év múlva, vagy akár holnap, és hogyan is lehetne neki gyereke, hiszen elmúlt húsz éve, hogy összeházasodtak az urával, s azóta semmi. Meg már alig fordul elő, hogy engedne Józsinak, s az kezd is végre leszokni róla. Fiú, szép egészséges fia lesz – azt ígérte az öregasszony.
Akkor váratlanul, maga se értette, de mint a láva, ha végre feltörhet, elöntötte az öröm. Fiú, fiú, fiú! Szép, egészséges fiú! Ki is gombolta a kiskabátját, mert szinte kigyúlt, s le is vetette, pedig addig hiába mondogatta az öregasszony: Vetkőzzön le Terikém! Meleg van itt!

Hülyeség – gondolta hazafelé. Negyven évesen, pont most, annyi évnyi várakozás, annyi magtalan év után. De azért azon kapta magát, hogy csaknem szökdécsel az úton, aztán meg andalogva sétált néhány lépést, és közben még a hasára is tette a kezét, éppen azzal a mozdulattal, ahogyan a várandós asszonyok, és mintha a melle is feszülne. Érezte, hogy kipirul megint, s meglazította a kendőt a fején. Egyre azon gondolkodott, mondja-e vagy ne mondja a Józsinak, amit az öregasszony jövendölt. Úgy döntött, hallgat róla, még kinevetné, s hallgathatná élete végéig, hogy beugrott a jósnőnek. Azt már nem, csak azt árulja el, hogy hol volt. Mert hogy elment, igenis elment. Miért ne ment volna el!

Vacsoraidőben ért haza. Józsi már megmelegítette az ebéd maradékát, s ráhajolt a tányérjára, fel sem nézett, amikor ő belépett, csak az ételre figyelt, bal keze meg a viaszosvászon terítőn, az asztal szélén. Mindig így evett, ilyen komótosan, nekifeszülve, elszántan, mint aki munkát végez. Eleinte még bosszantotta is: nehéz tán a villa meg a kanál, hogy úgy támaszkodik? – ezt kérdezgette tőle. Igen, az elején mindig ugratták egymást, évődtek, civakodtak egy kicsit, de csak úgy csínján, szőrmentén, valódi harag nélkül, mégis, hogy legyen valami beszéd legalább. Józsi azt mondta, szereti a durcás menyecskéket. Hát azt kapott, kettő is kitelt volna belőle. Na, mindegy. Nem éltek rosszabbul másoknál, kívülről meg akár mintapár is lehettek volna. Csak a gyerek, csak az hiányzott. Eleinte nagyon, mert a rokonság, a szomszédok, az egész falu azt találgatta a lagzi után három évvel, melyikük lehet a hibás az elmaradt áldás miatt. Ez fájt nagyon, s kezdett kerülni mindenkit, hogy szó se essék erről. De mindenbe bele lehet szokni. Már évek óta nem is tudakolta senki a gyereket, nem adtak tanácsot, hogy mit lehetne tenni, nem ajánlottak csodatévő kegyhelyeket. Minek? Megöregedtek. Józsi is az ötvenöt felé közeledett.

Azon az estén azért mégis felbuzogott benne valami. Először csak kis erecske, de nőtt, duzzadt, s feszítette, majd kiáradt. Nem bírt magával. Amikor elvette a férje elől a tányért, úgy igyekezett, hogy a mellével hozzáérjen. Az először észre sem vette, csak ült ott, maga elé bámult szótlanul, és a fogát szívogatta, amitől máskor ingerült lett, de akkor még azt sem bánta. Azidőtájt egyre kevesebbet beszéltek egymással, pedig jó lett volna, ha kérdez valamit, feszítette a mondanivaló, meg még valami más, aminek nevet sem tudott, de nem is akart adni. Aztán amikor az evőeszközökért nyúlt másodszor is odahajolt, s akkor már tovább ott maradt, a kanál meg a villa a kezében, ő meg hozzásimult.

Azon az estén úgy szeretkeztek, mint soha azelőtt. Azon a bolond éjszakán fogant meg a Gizi. Na, olyan is lett. Később nem akart erre az éjszakára gondolni többé, mely szégyenletes volt, de belátta azt is, mindez miatta történt. Mert ő úgy viselkedett, mint egy útszéli kurva, mint egy tüzelő szuka, hogy a fene ette volna meg azt a boszorkányt, az tette vele ezt a csúfságot, hogy döglött volna meg az anyja méhében. De meg is égették régen az ilyen dögöket, s meg is érdemelték. Még a Józsi is vérszemet kapott, azt hitte, aztán már ez mindig így lesz, de félretolta, a fenét, félrelökte, amikor újra próbálkozott. Hogy képzeli! Ebben a korban már nem illik az ilyesmi! Hiszen mindketten nagyszülők lehetnének! Később arra panaszkodott, hogy fáj a dereka, és attól kezdve külön ágyon aludtak.

Az volt az első és utolsó szerelmes éjszakájuk. Csak évek múltán jött erre rá, a halála előtti napon. Azon a napon, amikor végleg elhagyta a szégyen is, addigi örökös kísérőtársa, azon a napon, amikor felkészült a végső, legnehezebb útra. 


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése