2014. május 2., péntek

A félnótás 1. Kegyetlen ifjúság




A nádas fölött nyálkás köd terjengett, meg édeskés bűze a rothadásnak. Biztos volt benne, hogy valahol jókora tetem oszladozik. A szag közeledett, testesedett, és azt remélte, hamarosan elnyeli az ő szagát is. Talán még a kutyák is megzavarodnak tőle. Amint a sekély vízben araszolt, az egész testét maró izzadtság és csapzott haja csaknem elvakították. Nem érezte a hideget, pedig fagypont körül lehetett, ő meg lassan eggyé vált a láppal, mely felé közeledett. Mindig vonzotta, mert befogadta, elrejtette ellenállás nélkül. Bízott a lápban.

Már gyermekkorában ide menekült, ha csendre vágyott, ha nem bírta tovább az emberek fenyegető közelségét. Gyűlölte a zajt, pedig lárma vette körül egész életében. Náluk mindig üvöltött valaki, s ha beszéltek, akkor is csak ordibáltak, mert mindenki egyszerre mondta a magáét, dühödten, s az üvöltözés gyakran verekedésbe torkollott. Kegyetlen elszántsággal ütlegelték egymást. A kisebbek is, ahogy erejük engedte, apró fenevadak, rúgtak és haraptak, akár a veszett kutyák, belecsimpaszkodtak a másik hajába, vagy a szemét támadták, a lányok meg gyorsan rájöttek, hogy a fiúk, hol a legsebezhetőbbek.

Ha néha-néha mégis elült a csatazaj, előbb vagy utóbb valamelyik újra kezdte, s nemritkán éppen a kisebbek közül került ki a felbujtó. Nem játékból verekedtek, hanem az ütlegért magáért. Hogy kapták, azt megszokták hamar, egyre kevésbé fájt, azt meg, hogy adhatták, élvezték. Ez vált életformájukká, ezzel beszélték el a világ és önmaguk ellen érzett gyűlöletüket. Rászoktak, mint a kábítószerre. Halálosan komoly volt a küzdelem, s nemritkán vérrel zárult. Olyankor abbahagyták, ideig-óráig béke volt, de törékeny. Mintha azt mondták volna, azért megölni nem akarlak, mert akkor kit ütnék holnap, meg holnapután.

A törékeny családi béke rövid időszakaiban összefogtak a világ ellen, vagy inkább az élők ellen. Ilyenkor kutyákat dobáltak meg, vagy akasztottak fel, macskákat kínoztak, zsákba kötötték, s végigráncigálták őket a falu poros utcáin, mindenféle zörgő kacatot kötöttek állatok farkára, s röhögték, amikor azok kétségbeesetten menekültek lerázhatatlan üldözőjük elől. Sündisznók fejére konzervdobozt húztak, máskor fészkeket ürítettek ki, s a tojásokkal célba dobtak. Ha élőt nem találtak, a holtakat háborgatták, és a temető elhagyott kriptáiban keresgéltek. Ha csak csontok hevertek a kifosztott gödörben, s ez gyakran előfordult, hisz jobbára megelőzték őket, a maradékot széthajigálták. A legkülönfélébb gaztetteket eszelték ki és követték el együtt.

A gyagyás, gyogyós, golyós, dilis, dilinyós, mert csak így szólították vagy emlegették – de maga se tudta, mi a neve, s van-e neve egyáltalán –, mindig kiérdemelte, hogy gyötörjék. Önmagában a léte is provokáció volt, haragot és undort váltott ki. Egy volt közülük, s ezt mindannyian restellték. Bugyuta barom, még beszélni is alig tud. Csoda, hogy életben maradt. Talán éppen annak köszönhette, hogy az ütleget, s az egyéb bántásokat passzívan tűrte. Mert akkoriban sohasem ütött vissza. Úgy gondolták, hogy testileg is gyenge, de ez nem volt igaz. Egyszerűen csak lassú volt. Támadói mindig lépéselőnyben voltak, s mire eldöntötte, mit tesz, már messze jártak. De nemcsak cselekedeteiben, érzelmileg is lassú volt, pedig erős indulatai voltak, de csak lassan támadtak fel. Mint a hamu alatti parázs. Bikatermészete volt. Jámbor és lomha, de ha kitartóan ingerelték, gyilkos indulat fogta el.

De gyermekként a verés önmagában nem volt elég, hogy kimozdítsa a holtpontról. Sohasem támadt, és védekezése is csak arra terjedt ki, hogy a fejét megóvja. Összekuporodott, két keze összekulcsolva a koponyáján, így várt, míg támadói kifulladnak, megunják, és másfelé fordulnak. S így is volt többnyire, végül unalmas passzivitását egy-két köpéssel vagy rúgással jutalmazták, s továbbálltak. Nem jöttek rá, hogy mi fáj igazán a gyagyásnak. Fogalmuk sem volt róla, hogy az ütéseknél is jobban kínozza a zaj, mert a füle finom volt, éles, mint egy kutyáé, s az erős hangokra szinte fizikai fájdalmat érzett. Ha a zaj nem csillapodott, zúgni kezdett a füle, és egyszer az is megesett, hogy egy időre elveszítette a hallását. Akkor a mocsár belsejében, a lidércszigeten ütött tanyát, s csak a hallása visszanyerése után tért vissza hozzájuk, mint az a kutya, akit ugyan vernek és éheztetnek, de újra meg újra visszasompolyog megszokott odújába.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése